• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/geleneksanat.tv/?fref=ts
 • https://plus.google.com/u/0/+islamkaya1990
 • https://twitter.com/hattatislamkaya
                                                  ..... TÜRK-İSLAM SANATLARI İLE İLGİLİ EN GÜNCEL WEB SİTESİ..
                 YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUP DERS VİDEOLARIMIZI İZLEYİP TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. 
                                                 
 SÜLÜS DERS VİDEOLARI İÇİN TIKLAYIN                                                                                                                                                                           

                     
             
      

  • Hüsn-i Hat Sanatı
  • Genel tanımı
  • EBRU SANATI
  • Genel tanımı
  • TEZHİP SANATI
  • Genel Tanımı
  • CİLT SANATI
  • Genel Tanımı
  • ÇİNİ SANATI
  • Genel Tanımı
  • KAAT'I SANATI
  • Genel Tanımı

HATTAT İSLAM KAYA İLE HAT SANATI ÜZERİNE RÖPORTAJ

HATTAT İSLAM KAYA İLE HAT SANATI ÜZERİNE  RÖPORTAJ

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba;

Adıyaman ilinin Sincik ilçesine bağlı Hacıyan-Subaşı köyünde doğdum.Daha sonra henüz 4 veya beş yaşlarında iken ailem Malatya’ya taşınmış.İlk ve orta okulu başarı ile tamamladıktan sonra, kendi tercihim ile İstanbul’a gittim ve burada Kur’an kursu (Medrese) na gitmeye karar verdim. Yaklaşık 7 yıl İslami ilimler (arapça,hafızlık,fıkıh,tefsir) okudum.Bunun yanı sıra 12 yaşımda amatör olarak başladığım hat sanatı alanında da hocalarımdan eğitim alarak 2010 yılında hat sanatında icazet (diploma) aldım.Malatya’ya dönerek burada atölyemi kurdum.2010 yılından bu yana atölyemde ve çeşitli resmi ve özel kurumlarda hat sanatını öğretmeye ve bu alanda eserler üretmeye çalışıyorum.


Hüsn-i Hat sanatı hakkında bilgi verir misiniz?Hattat kime denir.

Hüsn-i hat ;kelime olarak güzel çizgi veya güzel yazmak anlamlarına gelmektedir.

Kısaca tarihine bakacak olursak;

Kur’an-i Kerim’in yeryüzünü şereflendirmesi ve Kur’an-ı Kerim’i rahat okunabilir ve  güzel yazma gayreti bu sanatın meydana gelmesine vesile olmuştur.Bu sebeple ilk Hattat olarak Hz. Ali kv. bilinir.Aynı zamanda Peygamber Efendimiz sav.’in de katipliğini yapmıştır.

Hz. Ali kv. hüsn-i  hat sanatı hakkında şu sözleri çok önem taşımaktadır.

‘’Hat hocanın talim (öğretim) inde gizlidir.Kıvamı (güzel oluşu) çok yazmakladır.Devamı İslam dini üzere kalmakladır.’’diye buyurmuştur.Yine başka bir sözünde de şöyle buyurmuştur.

‘’Çocuklarınıza güzel yazıyı öğretmekle ikramda bulunun.Şüphesiz güzel yazı önemli işlerden olup huzuru en yüksek olandır.’’

Hz.Ali kv. bu yolu başlatmış olup zaman içinde güzel yazıya merakı olan kişiler bu sanatı geliştirmişlerdir. Dolayısı ile günümüze kadar hat sanatı bir çok gelişmelerden geçmiş olup en güzel halini almıştır.

Bu gelişim süreci hem malzeme hemde eğitim hususunda birçok kurallar elde etmiştir.

Hat sanatından amaç güzel olan Kur’an-ı Kerimi gözlere ve gönüllere hitap etmesi gayreti ile güzel yazmak bir de zaman içinde  insanlara ışık tutacak Hadis-i Şerif ve güzel sözler yazmaktır.

Hattat ise bu sanatı icra eden kişilere verilen genel bir isimdir.Anlamı ise yazan veya çizen olarak geçmektedir.

Hat sanatına başlamanızda sizi etkileyen nedir? Neden böyle bir meslek tercih ettiniz?

Henüz sizin yaşlarda iken yaz tatilinde camiye Kur’an öğrenmeye giderdik o zamanlar bu İslam (Arap)harfleri çok dikkatimi çekmişti. Baktıkça huzur buluyordum.O zamanlar henüz Kur’an okumayı öğrenmemişken kendimce bakıp yazmaya çalışıyordum ve sanat olduğundan da haberim yoktu. Bu durum böyle devam ederken,daha sonraları sanat olduğunu ve bu alanda eğitim verildiğini duydum ve bende eğitim almaya başladım. Nerde güzel bir yazı görsem merakla inceler bakardım.

Benim hikayem böyle başladı…

Kullandığınız malzemeler neler bize anlatır mısınız?

Hocalarımızdan da gördüğümüz gibi geleneksel malzemeler kullanıyoruz. Hat sanatında gelenek çpok önemlidir. Yani bizden önce hat hocaları nasıl bu sanatı icra ettiler ise bizde aynı şekilde icra etmeye özen göstermekteyiz.

Malzemelerimiz kısaca şöyle;

Kalem olarak bambu kamışından elde edilen doğal kalemleri kullanıyoruz.Bazen büyük yazılar için sert ağaçlardan elde edilen kalemler de kullandığımız oluyor.

Mürekkebimiz de çam ağaçlarından elde edilen is’ten yapılmaktadır. Siyah renk genelde bu şekilde hazırlanır. Diğer renkli mürekkeplerde su bazlı olan mürekkeplerdir.Bunlar eskiden kök boyadan elde edilirdi. Şimdi çok fazla kimyasal içermeyen su bazlı renkli mürekkeplerde var.

Kağıdımız normal işlenmemiş kağıtlardır.Biz bu kağıtları kendi yöntemlerimiz ile bazı işlemlerden geçirip kullanıyoruz.

Malzemelerimizde kimyasal olmadığı için eserlerimiz uzun yıllar solmadan taptaze durabiliyor.En önemli kısmı da eserin uzun süreli olmasıdır.Bu da bu şekilde sağlanmakta.

Nasıl eğitim veriyorsunuz? Ne kadar sürede hattat olunur?

Bizim bu sanatta daha önce de ifade ettiğim gibi hocalarımızdan gördüğümüz usuller ile bizde aynı usullere bağlı kalarak dersler veririz.

Dersi biz talebeye yazarız sonra talebe evinde çalışıp tekrar bize göstermeye gelir.Böyle ödev şeklinde yapılır.

Önce derse Rabbi Yessir (Başlangıç ) duası ile başlarız.Bu hazırlık aşaması için önemlidir.Kaleme elin alışması malzemeyi kullanabilmesi ve bu sanatı öğrenip yapmasını kolaylaştırmak içindir.Daha sonra harfleri teker teker yazarız.Bu dersler de bittikten sonra ikili harf birleşimleri yazılır sonra da düz satır yazı böyle devam eder.

Tabiki bu aşamalar talebenin çalışmasına bağlıdır.Dikkatli ve çok çalışan kişiler daha hızlı öğrenirler.Genel olarak hat sanatında çok başarılı biri 3 yıl sonra normal seviyedeki kişiler ise 5 veya 7 yıl içinde hattat olurlar.


Bu sanatı herkes öğrenebilir mi? Yetenek  ve sabır önemli mi?

Herkes öğrenebilir fakat en önemli sebep bu sanatı gerçekten sevmesidir.Bu yola gönül verip çalışan kişiler, zaman içinde kabiliyet sahibi olup ve başarılı olurlar.

Burada unutmamak gerekir, sabır hayatımızın her alanında bize fayda sağladığı gibi bu sanatta da çok önemli rol taşımaktadır.Tabiki hat sanatı derslerine devam ederek onu da elde edebiliriz.Yani yaşayarak sabrı tecrübe ederiz.

Birçok kişi hat sanatına başlayıp belli bir zaman sonra sabretmeden bırakıyor. Bu sebeple bir işe başlamadan önce, düşünüp ,doğru karar vermeli ve verdiğimiz karardan vazgeçmeden gayretle çalışmalıyız.O zaman başarılı oluruz.

Bir hat eserini ne kadar sürede yazıyorsunuz. Bu durum nasıl oluyor biraz da bu konudan bahseder misiniz?

Öncelikle yazılacak metni belirliyoruz. Sonra hangi yazı çeşidi ile ve nasıl bir tasarım yapacağımıza karar veriyoruz. Tasarım aşamalarında bazen kurşun kalem ile harfleri zihnimizden çiziyoruz. Sonra bu çizimleri kamış kalemimiz yani hat kalemi ile yazmaya başlıyoruz.

Bu deneme sürecinde kafamıza yatan bir tasarım olduysa buna karar verip özel kağıdımıza kalemimiz ile gayet titiz ve dikkatli yazıyoruz.Çünkü yapacağımız bir hata eserin bozulmasına sebep olabilir.Bütün bunları düşünerek ve dikkat ederek çalışıyoruz.

Kalem ile yazdıktan sonra küçük hataları tashih (düzeltme) işlemini yapıyoruz.Bazen bir eseri tashih etmeden önce üzerinden birkaç saat veya gün geçmesini bekliyoruz. Sonra yazıyı tekrar inceleyip tashih yapıyoruz. Çünkü göz yanılabiliyor, bu sebeple ara verip tekrar bakınca hataları daha iyi görebiliyoruz.

Eser yazmak çok zorlu bir süreçtir. Bu nedenle moralimizin ve ruh halimizin iyi olması çok önemlidir.

Peki teknolojiden nasıl yararlanıyorsunuz.Sanatınıza bir nasıl bir katkısı var?

Eskiden güzel hat eserlerine ulaşmak bir hayli zordu.Yani her an güzel eserleri görmek kolay değildi.Fakat şuan bir çok hat eserlerini teknoloji sayesinde rahatlıkla ulaşabiliyoruz.Bu alan için olan web siteleri var ve sosyal medyada paylaşımları ve haberleri takip etmek çok faydalı oluyor.

Ben de gerek Web sitem (husnihatatolyesi.com) da ve sosyal medya hesaplarımda çalışmalarımı zaman zaman paylaşıyorum.Ayrıca insanların bu sanatı doğru tanımaları için Youtube kanalımda her hafta videolar hazırlayarak yayınlıyorum.Bunun da çok faydası oluyor.Birçok insan bu videolardan bu sanatı duyuyor bize mesaj ve mailler gönderiyorlar.

Teorik olarak hat sanatının yazımında çok fazla bir etkisi yoktur teknolojinin.Çünkü süregelen klasik kurallar var zaten hat sanatı şuan için en güzel halinde.Bende bu şekilde aynı çizgiyi koruyarak bu yolda eserler vermeye gayret ediyorum.

Kısacası teknolojinin hat sanatını tanımada ve eserleri takip etmede çok faydası var.


Malatya’da insanların hüsn-i hat sanatına bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hat sanatının yıllarca merkezi İstanbul olmuş.Meşhur bir söz var ya,

 ‘’Kur’an-ı  Kerim Mekke’de indi, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı.’

Bu söz ustalarıyla sabittir.Yani Mekke’de Peygamberimize vahiy yolu ile bildirildi. Mısır’da önemli alimler tarafından okundu. İstanbul’da ise meşhur hat üstadları tarafından en güzel şekilde yazıldı. Bu sebeple İstanbul da bu sanat kültürü oluşmuş.

Malatya’ya gelince Türk-İslam sanatları (hüsn-i hat, tezhip,ebru, minyatür, cilt vs.)tam olarak bilinmediği için insanların ilgisi İstanbul kadar olmaması normal.Ama zaman içinde insanlar öğrenmeye haberdar olmaya başlıyorlar bu güzel bir durum.Ama yeterli değil tabiki, bu konuda resmi kurumlarında kendi kültürümüzün bir parçası olan bu sanatları tanıtması gerekir.İlerki zamanlarda daha da güzel olacağını düşünüyorum.

Hat sanatına başlayacak olan kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz.

Öncelikle öğrenmekte oldukları bu hüsn-i hat sanatının ne kadar manevi tarafı kuvvetli olduğunu düşünmelidirler.

Hat öğrenilmesi çok zor olan bir sanattır.Fakat unutulmamalıdır ki değerli şeyler zorluklarla elde edilir.En önemlisi de çalıştıktan ve çabaladıktan sonra zorluk diye bir şey kalmaz.Sabırla derslerine devam etmelerini tavsiye ederim.

Son olarak bize söylemek istediğiniz bir şey var mı? Ayrıca bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Bu konuyu düşünüp atölyeme konuk olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Sizler gibi genç arkadaşlarımla hüsn-i hat sanatı hakkında sohbet etmek ayrı keyif verdi.

Eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

 

Facebook:HATTAT İSLAM KAYA

İnstagram: hattatislamkaya

Youtube: Hattat İslam Kaya

Web: husnihatatolyesi.com

Malatya'da bir okulun sınıf gazetesi için yapılan bir röportajdır.

 

 

 

 

 

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
731 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın